© 2020 Istanbul Bilgi University. All rights reserved.

CES XC

VCDialogues / 17 May 2022

Ces XC, fotoğrafçılık yeteneklerini grafik tasarımla harmanlayarak Türk Hip-Hop’ına yeni bakış açıları sunan bir isim. 17 Mayıs’ta VCD öğrencilerine deneyimlerini ve işlerini anlattığı bir söyleşi gerçekleştirildi.

25 Eylül 1993 yılında İstanbul’da doğan Ces XC  Üniversite’den mezun olduktan sonra fotoğrafçılık serüvenine başladı. Halen aktif olarak moda fotoğrafçılığı ve görsel dil konularında çalışmalarını sürdürüyor. Birçok yerli ve yabancı markaların ve sanatçıların fotoğraf çekimlerini üstlenen Ces XC aynı zamanda hobi olarak Hip-Hop ve Trap türlerinde DJ’lik yapıyor.

 

Ces XC is a name that offers new perspectives to Turkish Hip-Hop by blending his photography skills with graphic design. On May 17, a talk was held with VCD students in which he talked about his experiences and work.

Born in Istanbul on September 25, 1993, Ces XC began his photography adventure after graduating from the University. He is still actively working on fashion photography and visual language. Ces XC, who undertakes photo shoots for many local and foreign brands and artists, also DJs in Hip-Hop and Trap genres as a hobby.

Top