© 2020 Istanbul Bilgi University. All rights reserved.

Digiflame

VCDialogues / 20 December 2022

VCDialogues serimizin 20 Aralık’taki söyleşisinde sinema ve dizi sektöründe görsel efekt ve animasyonlar hakkında konuşmak için Digiflame‘i ağırladık. Ekibin kurucularından Oğuz Öztürk görsel efekt alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilerimizle kişisel deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaştı.

2001 yılında Oğuz ve Celal Öztürk kardeşler tarafından kurulan Digiflame birçok reklam, dizi ve filmin animasyon, görsel efekt ve post prodüksiyon çalışmalarına imza attı. Digiflame ekibi halen sinema ve dizi sektöründe iş yapmaya devam etmektedir.

VCDialogues hosted Digiflame on 20 December to talk about visual effects and animations in movies and TV series. Oğuz Öztürk, one of the team’s founders, shared his personal experiences and recommendations with our students who want to specialize in visual effects.

Digiflame, founded in 2001 by the brothers Oğuz and Celal Öztürk, has done animation, visual effects, and post-production works for many commercials, TV series, and films. The Digiflame team continues to produce works in the cinema and TV series industry.

Top